Kako zaščititi avto pred točo?

Zaščita avta pred točo

Pred nami so vroči poletni dnevi, ki poleg lepih dni s sončnim vremenom prinašajo tudi nevihte. V poletnem času je bolj verjetno, da nas preseneti kakšna nevihta s točo, ki pa lahko povzroči škodo, sploh v primerih, ko je velikost toče večja kot 1 cm.

Toča lahko naredi veliko škode, tako na naših vrtovih in objektih kot na vozilih. Škoda je lahko površinska in tudi globinska. V Avtoservis Selan vam lahko povemo, da so najpogostejše poškodbe zaradi toče na lakasti prevleki, na stranskih steklenih površinah, vetrobranskem steklu in kovinskih delih avtomobila.

Se vam je že zgodilo?

Ste že bili v situaciji, ko ste se vozili po avtocesti in vas je naenkrat ujelo slabo vreme z nevihto, vetrom in točo? Kakšna je bila vaša reakcija? Kako so reagirali vozniki okoli vas? Kaj mislite, da je najbolje narediti v takšni situaciji?

Najbolje je, da se na omenjene vremenske razmere pripravimo vnaprej, saj nam to omogoča, da v primeru, da nas toča preseneti ravno sredi vožnje, ohranimo trezno glavo ter hitro in pravilno odreagiramo in tako zavarujemo sebe in vozilo. Ker pa toče ne moremo vedno predvideti, je dobro vedeti, kaj narediti, ko na zahtevne vremenske razmere nismo pripravljeni.

Kako ravnati v primeru toče med vožnjo?

Vožnji med točo se izognite, če se le da, saj je nevarna tako za vas kot za druge udeležence v prometu. Če nas preseneti med vožnjo, je najbolje, da hitro poiščemo zavetje. Vendar ne pod nadvozi (ker je to izredno nevarno in tudi kaznivo), ampak pod kakšnim nadstreškom bencinske črpalke, javne garaže ali druge stavbe.

Zaradi toče razbito vetrobransko steklo

Ne ustavljajte se pod drevesi, saj lahko močan veter polomi vejo, ki pade na avto. Med točo se prav tako ne ustavite sredi ceste, ampak počasi in previdno nadaljujte vožnjo proti smeri toče. Tako bo šel večji del udarcev na sprednje vetrobransko steklo, ki je močnejše kot stranska stekla. Če je možno, zapeljite proti večji zgradbi in pri njej poiščite zavetje.

Zaščita parkiranega vozila

Če se želite izogniti nepredvidljivim vremenskim razmeram, kot je toča, potem je priporočljivo, da vozilo parkirate pod nadstrešek ali v garažo.

Če to ni možno, pa lahko zaščitite vozilo tako, da:

  • nad vozilo namestite protitočne mreže, ki jih namestite na nosilce,
  • uporabite različna pokrivala za avto (pri nakupu bodite pozorni, da izberete pokrivalo, ki je primerno za vaš model avtomobila). Pokrivalo se splača imeti kar v avtu, namestite pa ga vedno, ko napovedujejo nevihte. Res je, da je to nekoliko zamudno, ampak če pomislimo, koliko bi nas stalo popravilo avtomobila, se definitivno splača potruditi.
  • uporabite preproge in podloge, ki jih imate v avtu. Res je, da so majhne, vendar bolje kot nič. Namestite jih na sprednje vetrobransko steklo tako, da jih obrnete s plastiko proti steklu, da vam ne drsijo dol.
  • uporabite različne odeje. Bolj so debele, bolje je. Najprej zaščitite sprednje vetrobransko steklo, potem pa še stranska okna.

Dobro je biti pripravljen: nekaj nasvetov

Kot že omenjeno, je priporočljivo, da imate v avtu vedno zaščitno pokrivalo in vedno parkirate pod nadstrešek ali v garažo. Vozila med točo ni priporočljivo prestavljati, zato je pomembno, da vozilo parkirate pod streho, če se le da.

Redno spremljajte vremenske razmere ali pa si naložite kakšno vremensko aplikacijo, ki vam bo v primeru ekstremnih vremenskih razmer izdala opozorilo.

Če ste v primeru toče zunaj, pa nikakor ne pozabite najprej zaščititi sebe. Morebitna nastala škoda se lahko popravi, zato naj bosta vaše zdravje in vaša varnost na prvem mestu.

Včasih nas vreme vseeno preseneti in škode ni mogoče preprečiti. Ne skrbite, vsaka škoda se da popraviti. V ta namen so na voljo različna zavarovanja škode, ki je nastala zaradi toče. S tem se izognete vsaj stroškom popravila, če že škode ni bilo mogoče preprečiti. V primeru da potrebujete popravilo nastale škode, pa se lahko obrnete na nas, saj izvajamo tudi popravila za zavarovalnice.

Tadej Blog