Priprava avtomobila na pomlad

Priprava avtomobila na pomlad

Ko se kratki in mrzli dnevi umikajo daljšim in topeljšim dnem in zunaj postane spet prijetno, vemo, da prihaja pomlad. S seboj prinese več preživetega časa zunaj in več izletov ter potovanj na raznorazne konce Slovenije ali sveta.

Na tople dni se vsak pripravlja različno, vsem pa je skupno, da postanemo bolj aktivni ter bolje razpoloženi. Na toplejše dni pa je smiselno pripraviti tudi vaš avto, da boste na izletih in potovanjih lahko brezskrbno uživali.

Spomladansko vzdrževanje avtomobila

Za avto je zima najbolj naporno obdobje, zato je pametno, da ga na začetku spomladi pregledate in odpravite morebitne težave. Na dolgi rok boste na ta način doprinesli k daljši življenjski dobi svojega jeklenega konjička.

Opravila, ki bodo vaš avto pripravila na toplejše dni, so:

  • menjava zimskih pnevmatik, ki jih lahko zamenjamo po 15. marcu, vendar se ravnamo glede na trenutne vremenske razmere. Zimske pnevmatike so namenjene za vožnjo do +7 °C in pogosto se zgodi, da nas sneg preseneti tudi v marcu ali celo aprilu, zato ni smiselno hiteti. V novih pnevmatikah preverite tudi tlak, sploh če jih niste zamenjali pri vulkanizerju. Zaradi stanja in velikih nihanj v temperaturah lahko pride do izgube tlaka;

Menjava zimskih pnevmatik za letne

  • pranje in čiščenje podvozja, da preprečimo nastajanje korozije na kovinskih delih podvozja, ki nastane zaradi soljenja tal ob zmrzali;
  • pregled stanja brisalcev, saj so pozimi podvrženi večji obremenitvi zaradi snega, ledu, soli in nizkih temperatur (predvsem gumijasti del). Če brisalci za seboj puščajo sled, škripajo med uporabo ali pa so potrgani, je čas za nove;
  • pregled nivoja vitalnih tekočin v avtu (motorno olje, hladilna tekočina, zavorna tekočina in tekočina za pranje stekla).

Poleg zgoraj naštetega priporočamo še, da je pozimi avto v garaži in se ga normalno uporablja. Nekateri ga zaradi snežnih razmer raje pustijo doma in uporabljajo kakšen drug prevoz. Če avto predolgo stoji, se na zavornih kolutih, ploščicah in bobnih nabira vlaga.

Pregled mehanskih delov

Poleg nivoja vitalnih tekočin je smiselno, da pregledate delovanje klimatske naprave. Če je v avtu neprijeten vonj ali pa se notranjost ohladi samo ob nastavljeni najvišji temperaturi, je potrebno popravilo. Običajno imajo delavnice spomladi akcije pri popravilu ali obnovi plina v klimatskih napravah, zato se vam to splača izkoristiti.

Tudi akumulator je pozimi bolj obremenjen, zato mu namenimo nekaj pozornosti. Če so akumulatorski konektorji umazani, jih očistite, in če imate to možnost, preverite tudi raven destilirane vode v akumulatorju.

Nega avtomobila

Avto naj bo redno opran, tudi pozimi. Če pri tem niste vestni, mu spomladi privoščite več pozornosti in ga temeljito očistite. Če vam to opravilo ni najljubše, ga zapeljite do specializirane pralnice, kjer bodo to res natančno opravili.

Nega avtomobila

Če se čiščenja avtomobila lotite doma, ne pozabite očistiti tudi delov, ki na prvi pogled niso vidni (npr. podvozje, notranja stran blatnikov in podobno). Na koncu ga še temeljito zloščite in povoskajte. Ko je jekleni konjiček konkretno očiščen, si vzemite čas ter poglejte še za morebitne praske, razpoke ali druge poškodbe in jih popravite s korekturnim lakom (če le niso prevelike poškodbe).

Notranje čiščenje vozila

Pozimi zaradi raznolikih vremenskih razmer v avto vnesemo kar nekaj umazanije (npr. kamni, blato, sol, listje). Hitro pa se v njem nabere stvari, ki jih ne potrebujemo več.

Zdaj je čas, da razni pripomočki za strganje ledu, rokavice, odeje, lopata, metlice in podobno dobijo kotiček v hiši, kjer počakajo na naslednjo sezono. Pospravite tudi prtljažnik, saj vam bo dodaten prostor za prtljago prišel prav, ko se boste odpravljali na dopust.

Zakaj se vzdrževanje avtomobila splača?

Z vzdrževanjem, nego in rednim servisiranjem poskrbite v prvi vrsti za svojo varnost in varnost drugih potnikov, saj je vozilo v dobri kondiciji, se dobro obnaša na cesti in ima manj možnosti, da pride do okvare.

Z rednimi pregledi in servisi se hitreje odkrije morebitne okvare, ki se jih odpravi, še preden lahko pride do večje škode ali okvare. Dolgoročno pa na ta način tudi privarčujete, saj imate zaradi rednega vzdrževanja in nege avtomobila nižje stroške pri popravilih.

Tadej Blog