Zima, zima bela, letne gume vzela

Zima in gume

Ali poskrbite za sezonsko menjavo obutve? Zakaj ne bi poskrbeli še za sezonsko menjavo pnevmatik na svojem vozilu? Pnevmatike so med najpomembnejšimi dejavniki za varnost na cesti, zato je nujno, da jih zamenjate ob pravem času.

Naloge pnevmatik so prenos bremen in sil na zavojih, prenos moči pri pospeševanju ter zaviranju, blaženje neravnin in kar je najpomembnejše – dober oprijem na cesti. Med seboj se pnevmatike razlikujejo glede na nosilnost, velikost in hitrostni razred.

Izbira pnevmatik je velika, ponudba pestra, prodajalci pnevmatik pa vztrajni: vse njihove pnevmatike so zanesljive, varne, tihe in odlične. Pa so res? Ob tako velikem številu opravljenih zanesljivih in natančnih testih, se vozniki hitro znajdemo v težavi – kako iz vseh testnih ocen izbrati prave pnevmatike zase.

Izberite sebi primerne pnevmatike

Pri izbiri pnevmatik moramo upoštevati predvsem svoje želje, potrebe in svoj slog vožnje. Zavedajmo se, da nismo vsi vozniki enaki, da se ne vozimo po istih poteh, zato tudi ne potrebujemo vsi pnevmatik z enakimi lastnostmi.

  • Na primer: če se pozimi veliko vozite po avtocestah in dobro očiščenih cestah, izberite gume, ki imajo dobre lastnosti tako na suhem kot mokrem cestišču.
  • In obratno: če se pozimi vozite po zasneženih oz. neočiščenih cestah, izberite pnevmatike, ki imajo dobre lastnosti v snegu in ledu.

V nadaljevanju se osredotočimo predvsem na zimske pnevmatike. Ker vemo, da jih bomo kmalu morali menjati, je pametno že sedaj razmisliti o tem.

Sestava zimskih pnevmatik

Zimske pnevmatike se od letnih pnevmatik razlikujejo predvsem v sestavi, debelini in obliki. So bolj elastične, saj vsebujejo več kavčuka. Pri nižjih temperaturah zaradi sestave postanejo mehkejše ter se odlično obnesejo v snegu in na mokri površini. Zakaj je tako? Ker lažje odvajajo vodo in sneg ter imajo boljši oprijem s cestiščem.

Sestava zimskih pnevmatik

Zimske pnevmatike morajo imeti oznako M+S, kar pomeni, da so prilagojene za blato in sneg (Mud+Snow), poleg tega pa morajo imeti minimalno globino profila, ki je zakonsko določena – 3 mm.

Kaj nam povedo oznake na pnevmatiki?

Na bočnici vsake pnevmatike najdete oznake, na katere morate biti pozorni pri njihovi izbiri – proizvajalec, dimenzija, leto izdelave, hitrostni razred ter indeks nosilnosti.

Za lažje razumevanje teh oznak smo vam pripravili preglednico.

OZNAKA OPIS
165 Širina pnevmatike (v mm)
60 Razmerje med višino in širino preseka pnevmatike (presečno razmerje)
R Zgradba pnevmatike (radialna)
14 Premer platišča (v colah)
79 Indeks nosilnosti
T Indeks hitrosti *

* Indeks hitrosti:

  • S – do 180 km/h
  • T – do 190 km/h
  • H – do 210 km/h
  • V – do 240 km/h
  • W – do 270 km/h
  • Y – do 300 km/h

Kako preverimo, kdaj je bila pnevmatika izdelana?

Na vsaki pnevmatiki je oznaka DOT. Ta nam pove, v katerem tednu in katerega leta je bila pnevmatika izdelana.

  • Primer: DOT2517

V zgornjem primeru nam zapis pove, da je bila pnevmatika izdelana v 25. tednu leta 2017.

Letošnje zmagovalke AMZS testov

Na AMZS testih zimskih pnevmatik so pnevmatike, ki so navdušile v vseh pomembnih merilih in imajo najboljše lastnostih:

  • Dunlop Winter Response 2
  • Goodyear Ultragrip 9+
  • Michelin Alpin 6
  • Vredestein Wintrac

Test zimskih pnevmatik dimenzije 195/65 R15 T

AMZS test zimskih pnevmatik (2021): 195/65 R15 T

Test zimskih pnevmatik dimenzije 205/55 R16 H

AMZS test zimskih pnevmatik (2021): 205/55 R16 H

Nič hudega, če še vedno ne veste, katere pnevmatike bi izbrali. Za kakršna koli vprašanja in pomoč pri nakupu novih ali menjavi obstoječih gum smo vam vedno na voljo.

Za konec pa nekaj za na pot. Večkrat se nam zgodi, da damo varnosti v prometu premalo pozornosti, zato nikar ne pozabite: menjave gum ne opravljate le zaradi zakona, temveč zaradi varnejše in zmogljivejše vožnje.

Tadej Blog